Назад к списку

Proč z vodovodu teče nahnědlá voda?  Neboli rezavá. S tímto problémem se často setkávají uživatelé studen a vrtů, ale také i lidi v domácnosti. Lidé, kteří se v této situaci ocitnou, si často řeknou, že stačí počkat, vypustit pár litru vody a vše bude v pořádku. Co ale v případě, že tomu tak není? Tehdy riskujete nejen poškození vašich spotřebičů, ale i vaším zdravím.Jak to ale vysvětlit?

Rezava voda je příznakem vysokého obsahu železa v okysličeném ( III-oxidačním) stavu. Pokud je zdrojem vody veřejný vodovod, tak železo ve vodě je většinou jen chvilkovým jevem. V době poruch čerpací stanice nebo havarijních oprav vodovodu, dostáváme tuto vodu ze svých kohoutků.

Jiná situace je v případě použití vody z vrtů. Praktický ve všech vodonosných vrstvách půdy lze najít železo ve II-oxidačním stavu v různých koncentracích. Je to z důvodu obsahu pyritu v hlinitých vrstvách, humusových kyselin v půdě a také přítomností bakterií. Také se ve vodě nachází rozpuštěny kyslík, který způsobuje oxidaci železa. V důsledku toho, železo se oxiduje do III stavu a my můžeme spatřit lehce žlutý nebo hnědý odstín vody.


Škodlivost železa

Pro lidský organismus vysoký obsah železa ve vodě nepředstavuje hrozbu. Navíc, v nádobě železo sedimentuje, a potom pro pití lze použit již čistou a průzračnou vodu (norma obsahu do 0,2 ml/l) . Na druhou stranu od vysokého obsahu železa vše žloutne, počínaje příbory a prádlem, až po zuby. Také, železo není jediným prvkem ve vodě a jeho obsah svědčí o hrozbě mikrobiologických částic ve vodě, které už biologicky škodlivé jsou.

Jak se železem bojovat


První způsob je velmi shodný s tím, co nám nabízí samotná příroda – aerace (nasycení kyslíkem), sedimentace a následná filtrace přes vrstvu písku. Avšak v bytovém prostředí je tento způsob těžce proveditelný, jelikož je třeba využít zařízení velkých rozměrů, pravidelně ho čistit a neustále sledovat dlouhý proces sedimentace.


Proto v dnešní době jsou optimální variantou speciální filtry čištění od železa s automatickými nebo ručními řídicími ventily. V těchto filtrech je speciální katalytická náplň, která způsobuje rychlou oxidaci a sedimentaci železa. Z tohoto důvodu filtry mají malé rozměry a nepotřebuji speciální a drahý servis.
Dále nabízíme:

1. Rozbor vody v akreditované společnosti

2. Čištění studny a vrtů

3. Systémy čistění vody

4. Servis filtrů a systému čistění vody

5. Instalace filtračních zařízení