Back to the list

Vodní filtry pro domácnost: Jak správně vybrat?


Někteří občané se domnívají, že vodní filtry jsou prvkem zbytečných nákladu pro domácnost. Jak všichni víme, sklenice čisté vody vypita nalačno, nastartuje nejen metabolické procesy v našem těle, ale také celkově zoceluje organismus. A vzhledem k tomu, že si uvědomujeme pozitivní účinky vody, je třeba se také zamyslet nad její kvalitou. Tento článek bude užitečný zejména pro lidi, kteří se s otázkou vodních filtru setkali poprvé. V tomto článku se dozvíte postup, jak správně vybrat vodní filtr, aby byla zajištěna co nejvyšší kvalita a ušetřeny zbytečné náklady.


Na co je třeba vzít ohled před výběrem a nákupem vodních filtru?

První a nejdůležitější věc před výběrem vodního filtru, je provést rozbor vaší vody v certifikované laboratoři, bez ohledu, zda využíváte veřejnou vodovodní síť, nebo využíváte vodu z jiných zdrojů (např. studna nebo vrt). Jestli plánujete pít vodou ze studny nebo jiného vlastního zdroje, je třeba také provést mikrobiologickou analýzu. Dokud se váš vzorek testuje, je třeba důsledně promyslet další kroky pro správný výběr vodního filtru.

Pro jaké cíle plánujete využít filtraci vody?

Kromě možnosti konzumace čisté vody, která má pozitivní vliv na váš organismus, existuji další možnosti, pro využití vodních filtrů. Může to být ochrana vašeho bytového zařízení, například kotle. Pro jejich životnost jsou dané parametry, kterým musí odpovídat kvalita vody, v opačném případě může být záruka od výrobce kotle ohrožena. Také je zde možnost ochrany veškerých domácích přístrojů, které jsou v kontaktu s vodou i sanitárního zařízení, a to před rezem, vodním kamenem nebo zákalem. Veškeré výše uvedené možnosti jsou reálné s proveditelnou prevencí, záleží na výši stanoveného rozpočtu, proto je třeba správně stanovit cíle.

Jak výkonný filtr budete potřebovat?

Pro správný výběr výkonu filtru budete potřebovat zhodnotit následující faktory: počet lidí v domácností, účel spotřeby vody (koupelna, pračka, myčka na nádobí, sauna atd.), a porovnat celkovou spotřebu s možností vašeho vrtu nebo studny. Existuje mnoho tabulek, ze kterých lze propočítat potřebný výkon filtru. Jako příklad si vezmeme tříčlennou rodinu. V průměru člověk spotřebuje 80-200 litru vody denně, což je celkem pro tuto rodinu až 0,6 m3/denně. Pokud jeden člen rodiny bude ve sprše, druhý umývat nádobí a zároveň bude pracovat pračka, může nastat situace, že potřebný momentální výkon je větší než možností zdroje vody. Proto je potřeba spočítat jak denní tak i momentální spotřebu. Ku příkladu, jeden vodovodní kohoutek vody má spotřebu maximálně 300 litru za hodinu, proto maximální spotřeba jen této užitkové vody muže byt pro tříčlennou domácnost až 0,9 m3/h. Pokud se Vám zdají tyto výpočty komplikované, udělá to náš kvalifikovaný specialista.

Máte dostatek místa pro instalaci vodního filtru?

Pokud se jedná o instalaci vodního filtru pro celý dům, musíte počítat s tím, že zabere určitou plochu (záleží na rozměrech filtru dle potřebného výkonu). Místem instalace může být kotelna, sklep nebo koupelna. Požadavky k instalaci jsou následující: musí být nainstalované vnitřní a vnější potrubí, beztlaková kanalizace se musí nacházet nejdál 5 metrů a musí být zajištěna nepřetržitá dodávka vody. Rozměry místnosti musí odpovídat rozměrům filtru s rezervou pro provedení instalace. Celoroční teplota nesmí být nižší než 5 °C a vlhkost vzduchu přesahovat 80 %. Také v místnosti musí být zásuvka s napětím 220 V.

Díky těmto informacím, budete schopni zformulovat poptávku ohledně filtru na vodu, dle které Vám profesionální firma najde optimální řešení. Garance kvalitní vody a zařízení je samozřejmosti.

Pokud si vybere WaterClean, naši specialisté Vám nejen pomohou s výběrem správného vodního filtru, ale také Vám pomohou nalézt ideální technické řešení, s ohledem na Vaše požadavky, situaci a rozpočet.


Dále nabízíme:

1. Rozbor vody v akreditované společnosti

2. Čištění studny a vrtů

3. Systémy úpravy vody

4. Servis filtrů a systému úpravy vody

5. Instalace filtračních zařízení